    (30EW5TP-A)
    LG Members Price
Total
component-OBScountrySelectDesc
See Retailer for Pricing
Limited Quantity Sale
Available QTY 0
  • vip-price-message
    (30EW5TP-A)
    LG Members Price
Total
EW5TP Series - 30" Transparent OLED Touch Signage
See the Unseen,
LG Transparent OLED Signage
* All images in this page are for illustrative purposes only.
Accurate and Vivid Colors
Intuitive P-Cap Touch
0EW5TP-A-04-High-Transparency-Transparent-OLED-Signage-ID-
High Transparency
30EW5TP-A-05-Protective-Tempered-Glass-Transparent-OLED-Signage-ID
Protective Tempered Glass
Enhanced Spatial Versatility
* Installation accessories are not supplied by LG.
ACCESSORY
  • Basic
    Optional
    No
CERTIFICATION
  • EMC
    FCC Class "A" / CE / KC
    ePEAT(US only)
    NO
  • ErP / Energy Star
    YES / NO
    Safety
    CB / NRTL
CONNECTIVITY
  • Audio In
    Audio Out
    YES
  • Daisy Chain
    DP In
    YES (HDCP 1.3)
  • DP Out
    YES
    DVI-D In
  • External Speaker Out
    HDMI In
    YES (1ea)
  • HDMI In (HDCP Ver.)
    2.2/1.4
    HDMI Out
  • IR In
    IR Out
    YES (Sharing RS232C Out)
  • RGB In
    RJ45(LAN) In
    YES (1ea)
  • RJ45(LAN) Out
    RS232C In
  • RS232C Out
    Touch USB
    USB2.0 Type B (1ea)
  • USB In
    USB2.0 Type A (2ea)
DEDICATED FEATURE - TOUCH
  • Accuracy (Typ.)
    2mm
    Available Object Size for Touch
    Ø8 mm ↑
  • Interface
    USB2.0
    Multi Touch Point
    Max. 10 Points
  • Operating System Support
    Windows 10/11
    Protection Glass Thickness
    3mm (Anti-Reflective / Anti-Finger print)
  • Protection Glass Transmission
    85% (Typ.)
    Response Time ('Paint' app on Windows 10 PC)
    100ms ↓
ENVIRONMENT CONDITIONS
  • Operation Humidity
    10 % to 80 %
    Operation Temperature
    0 °C to 40 °C
FEATURE - HARDWARE
  • Acceleration(Gyro) Sensor
    Auto Brightness Sensor
  • BLU Sensor
    Current Sensor
  • FAN (Built-in)
    Humidity Sensor
  • Internal Memory (eMMC)
    16GB
    Local Key Operation
  • Pixel Sensor
    Power Indicator
  • Proximity Sensor
    Temperature Sensor
  • Wi-Fi/BT (Built-in)
FEATURE - SOFTWARE
  • Auto Set ID
    Backlight Sync
  • Beacon
    Booting Logo Image
  • Brightness Compensation
    Cisco Certification
  • Control Manager
    Crestron Connected
  • External Input Rotation
    Fail over
  • Gapless Playback
    Group Manager
  • HDMI-CEC
    ISM Method
  • Local Contents Scheduling
    Local Network Sync
  • Network Ready
    No Signal Image
  • OS Ver. (webOS)
    webOS 7.5
    PBP
  • PIP
    Play via URL
  • PM mode
    Pro:Idiom
  • RS232C Sync
    Scan Inversion
  • Screen Rotation
    Screen Share
  • Setting Data Cloning
    SI Server Setting
  • Smart Energy Saving
    SNMP
  • Status Mailing
    Tile Mode Setting
  • USB Plug & Play
    Video Tag
    YES (4 Video Tag)
  • Wake on LAN
    webRTC
  • W/B Setting by Grey scale
LANGUAGE
  • OSD
MECHANICAL SPECIFICATION
  • Bezel Color
    Transparent
    Bezel Width
    T/R/L/B : 7.9/7.9/7.9/114.7mm
  • Carton Dimensions (W x H x D)
    826 x 593 x 195mm
    Handle
  • Monitor Dimensions (W x H x D)
    680.2 x 496.2 x 15.3mm (Head), 449.2 x 288.6 x 42.8mm (Signage Box)
    Monitor Dimension with Stand (W x H x D)
    N/A
  • Packed Weight
    10.1Kg
    VESA Standard Mount Interface
    N/A
  • Weight (Head)
    4.2Kg (Head), 2.4Kg (Signage Box)
    Weight (Head+Stand)
OPS COMPATIBILITY
  • OPS Power Built-in
    OPS Type Compatible
PANEL
  • Aspect Ratio
    16:9
    Back Light Type
    OLED
  • Brightness
    200/600nit (APL 100%/25%, without Glass)
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07 Billion colors
  • Color gamut
    BT709 110%
    Contrast Ratio
  • Dynamic CR
    Life time
    30,000Hrs (Typ.)
  • Native Resolution
    1366 x 768 (HD)
    Operation Hours (Hours/Day)
    18/7 (Moving Content Only)
  • Panel Technology
    OLED
    Portait / Landscape
    Yes / Yes
  • QWP (Quarter Wave Plate)
    Refresh Rate
    120Hz
  • Response Time
    0.1ms (G to G), 8ms (MPRT)
    Screen Size (Inch)
    30
  • Surface Treatment (Haze)
    Haze 3% (SET)
    Transparency
    37% (SET)
  • Viewing Angle (H x V)
    178º x 178º
POWER
  • Power Supply
    AC 100-240V~, 50/60Hz
    Power Type
    Built-In Power
POWER CONSUMPTION
  • BTU (British Thermal Unit)
    154 BTU/Hr(Typ.), 294 BTU/Hr(Max.)
    DPM
    0.5W
  • Max.
    86W
    Power off
    0.5W
  • Smart Energy Saving (70%)
    Typ.
    45W (IEC 62087)
PROTECTION GLASS
  • Anti-Reflective
    Degree of Protection
  • Infrared - Resistance (IR)
    Shatter-Proof
  • Tempered / Chemical strengthening
    Chemical strengthening
    Thickness
    3mm