14Z90T-G.ADB6U1
The 2025 LG gram laptops – lightweight laptops enhanced with Hybrid AI
The 2025 LG gram laptop | ultra-lightweight laptops enhanced with Hybrid AI
14Z90T-G.ADB6U1
14Z90T-G.ADB6U1
Key features
  • This 14” powerhouse is just 0.67” thin and an impressively light 2.5 lbs.
  • Windows 11 Home with Copilot: AI-driven tools for productivity, creativity, and accessibility
  • Intel® Core™ Ultra 7 (Series 2) for cutting-edge AI power and next-gen efficiency
  • gram Hybrid AI: On-device smarts plus cloud-powered AI for ultimate productivity²
  • LG gram Link⁵ app offers easy iOS and Android integration of up to 10 devices
  • Enjoy up to 30 hours of video playback⁴ with a powerful 72Wh battery
  • Passed 7 military-grade durability tests³ to handle your adventures and daily grind.
Delivery
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 30 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    FHD Webcam with Dual Mic (No Face recognition)
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    Processor
    Core Processor
    Intel® Core™ Ultra7 (Series 2) 255H (16 Cores: 6P + 8E + 2 LPE, P: 2 up to 5.1 GHz / E: 1.5 up to 4.4 GHz, Intel Smart Cache 24 MB)
    Hard Drive
    RAM
    32GB LPDDR5X (Dual Channel, 7467MHz)
    Storage
    1TB M.2 Dual SSD slots, Gen4 NVMe
    Display
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS Non Touch
    Graphics
    Intel® Arc™ Graphics
    Resolution
    WUXGA (1920x1200)
    Screen Size
    14"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.3
    Wireless
    Wi-Fi 6E (802.11ax) - AX211
    Ports and Connections
    HDMI
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen2 (x2)
    USB-C
    Audio
    Speakers
    Battery/Power
    Battery
    72 Wh Li-Ion Video playback: up to 30.0 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    12.3" x 8.4" x 0.62 ~ 0.67"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    17.1" x 10.6" x 2.4"
    Shipping Weight
    4.3 lbs
    Weight
    2.47 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    AI Performance Anywhere
    LG gram delivers powerhouse AI performance in an ultra-thin, ultra-light design. Weighing just 2.5 lbs., the sleek 14” IPS screen laptop is built for productivity anywhere. With an Intel®1 Core™ Ultra 7 processor along with gram AI tools built-in, the laptop harnesses both local and cloud AI to accelerate performance, boost efficiency, and fuel productivity.
    AI Performance Anywhere
    Welcome to Copilot on Windows 11 Home
    Hybrid AI: On-Device and Cloud Synergy
    Hybrid Al
On Device
    Powered by Intel® Core™ Ultra: Built for AI. Engineered to do it all.
    Unbelievably Portable. Undeniably Strong.
    The power to stay unplugged
    The power to stay unplugged
    14” IPS Screen with Vibrant Colors
    Experience more with gram’s compact 14” anti-glare, IPS screen featuring a 16:10 aspect ratio for a tall, immersive view. The anti-glare screen reduces distractions, while up to 99% DCI-P3 color gamut delivers bold, vibrant visuals.