Best Seller
LG Online Exclusive
Best Seller
LG Online Exclusive
16Z90S-H.ADB9U1
Intel® Core™ Ultra Processors Family To Power new AI Experiences
Key features
  • This 16” powerhouse is just 0.7” thin and an impressively light 2.7 lbs
  • Windows 11 with Copilot: AI-driven tools for productivity, creativity, and accessibility
  • Intel® Core™ Ultra 7 for cutting-edge AI power and next-gen efficiency
  • Passed 7 military-grade durability tests² to handle your adventures and daily grind.
  • Enjoy up to 23.5 hours of video playback³ with a powerful 77Wh battery
  • LG gram Link⁴ app offers easy iOS and Android integration of up to 10 devices
Delivery
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Related Products
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 30 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Thunderbolt™ 4
    Yes
    Webcam Resolution
    FHD IR Webcam with Dual Mic (Face recognition)
    Operating System
    Windows 11 Home
    Thunderbolt™ 4
    Yes
    Webcam Resolution
    Processor
    Core Processor
    Intel® Evo™ Edition powered by Intel® Core™ Ultra 7 155H processors Ultra 7 155H (16 Cores: 6P + 8E + 2 LPE, P: 1.4 up to 4.8 GHz / E: 0.9 up to 3.8 GHz), Intel Smart Cache 24 MB
    Hard Drive
    RAM
    32GB LPDDR5X (Dual Channel, 7467MHz)
    Storage
    M.2(2280) Dual SSD slots, Gen4 - NVMe : 2TB (1TB x 2)
    Display
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical, min 95%)
    Display Type
    IPS Touch
    Graphics
    Intel® Arc™ Graphics
    Resolution
    WQXGA 2560 x 1600
    Screen Size
    16"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.3
    Wireless
    Intel® Wireless-AX211 (802.11ax, 2x2, Dual Band, BT Combo)
    Ports and Connections
    HDMI
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen2x1 (x2)
    USB-C
    USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
    Audio
    Speakers
    HD Audio with Dolby Atmos® Stereo Speaker Smart Amp
    Battery/Power
    Battery
    77 Wh Battery with Video playback: up to 23.5 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    13.98" x 9.54" x 0.70"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    18.8" x 11.5" x 2.4"
    Shipping Weight
    4.9 lbs
    Weight
    2.78 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    AI Performance Anywhere
    LG gram delivers powerhouse AI performance in an ultra-thin, ultra-light design. Weighing just 2.8 lbs., the sleek 16” IPS touchscreen laptop is built for productivity anywhere. With an Intel®1 Evo Edition Core™ Ultra 7 processor along with LG gram AI tools built-in, the laptop harnesses both harnesses AI to accelerate performance, boost efficiency, and fuel productivity.
    Ultra Lightweight Laptop That's Ready For Liftoff
    Welcome to Copilot on Windows 11 Home
    Intel® Evo™ Edition powered by Intel® Core™ Ultra: Built for AI. Engineered to do it all.
    Intel® Evo™ Edition – AI-enabled Intel® Core™ Ultra 7 Processor
    Unbelievably Portable. Undeniably Strong.
    Tried and True Durability
    The power to stay unplugged
    The Power to Stay Unplugged
    Large 16” IPS Screen with Vibrant Colors
    Experience more with gram’s large 16” anti-glare, IPS touchscreen. The anti-glare screen reduces distractions, while up to 99% DCI-P3 color gamut delivers bold, vibrant visuals.
    Large 16" IPS Low-Glare IPS Display