16Z90TS-G.AUG9U1
LG gram Pro 16" Copilot+ PC, Laptop, Windows 11 Home, Intel® Evo™ Edition - Intel® Core™ Ultra 9
2025 LG gram Pro Ultra-Lightweight Laptops | Unleash The Power of Hybrid AI
LG Online Exclusive
LG Online Exclusive
16Z90TS-G.AUG9U1
16Z90TS-G.AUG9U1
Key features
  • An ultra-portable 16" IPS laptop that's just over 2.7lbs and 0.5” thin
  • Experience seamless productivity with Copilot+ PC’s advanced AI capabilities
  • Intel®¹ Core™ Ultra 9 (Series 2) processor powers seamless AI performance and speed
  • gram Hybrid AI: On-device smarts plus cloud-powered AI for ultimate productivity²
  • LG gram Link app offers easy iOS and Android integration of up to 10 devices⁵
  • Experience up to 25.5 hours⁴ of video playback with AI-optimized battery efficiency
  • 16" VRR (31Hz - 144Hz) IPS display for impeccable color at wide viewing angles
Delivery
CPU
Operating System
RAM + SSD
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 30 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Features
  • AI Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    FHD IR Webcam with Dual Mic (Face recognition)
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    AI Features
    Copilot+ PC
    Processor
    Core Processor
    Intel® Core™ Ultra9 (Series 2) 288V (8 Cores: 4P + 4LPE, P: 3.3 up to 5.1 GHz / E: 3.3 up to 3.7 GHz, Intel Smart Cache 12 MB, 48TOPS NPU, 32GB Memory)
    Hard Drive
    RAM
    Included in processor, 32GB LPDDR5X (8533MHz)
    Storage
    2TB (2x1TB) M.2 Dual SSD slots, Gen4 NVMe
    Display
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS Non Touch
    Graphics
    Intel® Arc™ Graphics
    Resolution
    WQXGA (2560x1600)
    Screen Size
    16"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.4
    Wireless
    Intel WiFi-7
    Ports and Connections
    HDMI
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen1 (x2)
    USB-C
    USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
    Audio
    Speakers
    Battery/Power
    Battery
    77 Wh Li-Ion Video playback: up to 25.5 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.1" x 9.9" x 0.49 ~ 0.5"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    18.7" x 11.4" x 2.4"
    Shipping Weight
    5.18 lbs
    Weight
    2.73 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    Pro AI Anywhere
    LG gram Pro pairs ultra-light design with powerful AI performance. Weighing 2.7 lbs. and featuring a 16” IPS display, it’s built for productivity anywhere. With the Intel®1 Core™ Ultra 9 processor and LG gram AI solutions, experience both on-device and cloud-powered AI for versatile AI performance.
    Pro AI Anywhere
    Reimagine Productivity with AI-Powered Copilot+ PC on Windows 11 Home
    Reimagine Productivity with AI-Powered Copilot+ PC on Windows 11
    Hybrid AI: On-Device and Cloud Synergy
    Hybrid Al
On Device
    Born for AI, perfectly paired with Intel® Evo™ Edition Intel® Core Ultra (Series 2)
    Unbelievably Portable. Undeniably Strong.
    The power to stay unplugged
    The power to stay unplugged
    Internal Dual Cooling System
    Internal Dual Cooling System
    LG gram Link
    LG gram Link
    Smooth Visuals Enabled by Variable Refresh Rate
    Variable Refresh Rate adapts from 31Hz to 144Hz for smooth, stutter-free visuals. Whether gaming, streaming, or multitasking, enjoy fluid transitions, reduced lag, and efficient power use for an optimized experience.