16Z95U-G.AU76U1
New
New
16Z95U-G.AU76U1
16Z95U-G.AU76U1
Key features
  • Just 2.6 lbs. and 0.5 inches thin, LG gram Pro is built for effortless portability
  • A Copilot+ PC with dedicated NPU enables faster AI tools across Windows 11 Home
  • AMD Ryzen™ AI delivers smooth, responsive multitasking
  • Aerominum™ delivers signature lightness with added strength for refined look
  • Variable Refresh Rate adjusts from 31Hz–144Hz for smooth visuals and efficient power use
  • Experience up to 27 hours of video playback² with AI-optimized battery efficiency
  • Dual AI powered by EXAONE 3.5 delivers seamless on-device and cloud intelligence
  • Passed 7 military-grade durability tests¹ to stay reliable through work and travel
Delivery
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Related Products
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 30 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Features
  • AI Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Webcam Resolution
    FHD IR Webcam with Dual Mic (Face recognition)
    Operating System
    Windows 11 Home
    Webcam Resolution
    AI Features
    Copilot+ PC
    Yes
    Processor
    AMD Ryzen™ AI 7 450
    Hard Drive
    RAM
    16GB LPDDR5X (Dual Channel, 7500MHz)
    Storage
    M.2 Dual SSD slots, Gen4 - NVMe : 1TB
    Display
    Screen Type
    Non-Touchscreen
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS
    Graphics
    AMD Ryzen™ AI 7 450 (8 Cores / 16 Threads, 2.00 up to 5.10 GHz), 50 PTOPS, 24MB Cache (L2 8MB, L3 16MB)
    Resolution
    WQXGA (2560x1600)
    Screen Size
    16"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.4
    Wireless
    WiFi-7 GSD WET10M2103 (Wi-Fi7 , 2x2, BT Combo)
    Ports and Connections
    Adapter
    65W (2pole) with external C-to-C cable ( 3A cable )and with extra AC power cord
    HDMI
    Yes
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen1 (x2)
    USB-C
    USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port)
    Audio
    Speakers
    Dolby Atmos®
    Battery/Power
    Battery
    77Wh Li-Ion Video playback: 27 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.1" x 9.9" x 0.49~0.5"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    18.7" x 11.4" x 2.4"
    Shipping Weight
    4.3 lbs
    Weight
    2.64 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    Portable by Design. Intelligent by Performance.
    Refined Portability for Everyday Work
    Aerominum™: Lightness Meets Strength
    Incredibly Light. Surprisingly Thin.
    Remarkably Light. Reliably Strong.
    Power That Last with Smart Efficiency
    AMD Ryzen™ AI Performance
    AMD Ryzen™ AI Performance
    Dual AI for Always-On Intelligence
    On-device AI, Even Offline
    On-device AI, Even Offline
    Heavy projects? Light lift
    Heavy projects? Light lift
    One click, more actions
    One click, more actions
    Find it instantly, search in your own language
    Protect what’s important
    Protect what’s important
    16" Display with More Vertical Workspace
    The 16" WQXGA (2560 x 1600) IPS display features a tall 16:10 aspect ratio that shows more vertical content at once. With up to 400 nits brightness and wide viewing angles, text and images remain sharp and comfortable to view.
    Smooth Visuals Enabled by Variable Refresh Rate
    LG gram Pro’s Variable Refresh Rate (VRR) dynamically adjusts from 31Hz to 144Hz to match what you’re doing. Enjoy smoother motion and fluid transitions during gaming, and streaming - while lower refresh rates help conserve power during lighter tasks.