17Z90U-G.AU77U1
LG Gram 17Z90U-G.AU77U1 laptop showing keyboard, USB ports, and side connection panel - Side Angle
New
New
17Z90U-G.AU77U1
17Z90U-G.AU77U1
Key features
  • Just 3 lbs. and 0.6 inches thin, LG gram Pro is built for effortless portability
  • A Copilot+ PC with dedicated NPU enables faster AI tools across Windows 11 Home
  • Intel®³ Core™ Ultra 7 processor. 16GB LPDDR5X RAM and 1TB NVMe SSD
  • Experience up to 27.5 hours of video playback² with AI-optimized battery efficiency
  • Dual AI powered by EXAONE 3.5 delivers seamless on-device and cloud intelligence
  • Passed 7 military-grade durability tests¹ to stay reliable through work and travel
Delivery
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Related Products
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 30 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Features
  • AI Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    FHD Webcam with Dual Mic (Face recognition)
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    AI Features
    Copilot+ PC
    Processor
    Intel® Core™ Ultra 7 355 (8 Cores: 4P + 4 LP-E, P-Core Max 4.7 GHz, Intel Smart Cache 12MB)
    Hard Drive
    RAM
    16GB LPDDR5X (Dual Channel, 7500MHz)
    Storage
    M.2 Dual SSD slots, Gen4 - NVMe : 1TB
    Display
    Screen Type
    Non-Touchscreen
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS
    Graphics
    Intel® graphics
    Resolution
    WQXGA (2560x1600)
    Screen Size
    17"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 6.0
    Wireless
    Intel Wi-Fi 7 BE211 (WiFi7, 2x2, BT Combo)
    Ports and Connections
    Adapter
    65W (2pole) with external C-to-C cable ( 3A cable ) and with extra AC power cord
    HDMI
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen1 (x2)
    USB-C
    USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
    Audio
    Speakers
    Dolby Atmos®
    Battery/Power
    Battery
    77 Wh Li-Ion Video playback: 27.5 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.9" x 10.4" x 0.52~0.57"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    19.65" × 12.09" × 2.36"
    Shipping Weight
    5 lbs
    Weight
    3.04 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    Portable by Design. Intelligent by Performance.
    Refined Portability for Everyday Work
    Incredibly Light. Surprisingly Thin.
    LG gram Pro is designed to go wherever you do. Weighing just 3 lbs. with a slim 0.6 inch profile, it slips easily into your bag and feels light in hand—making it effortless to carry, commute, and work from anywhere.
    To Be Generated By AI
    Remarkably Light. Reliably Strong.
    Power That Lasts with Smart Efficiency
    Intel Core™ Ultra: Pro Power Meets AI Performance
    Dual AI for Always-On Intelligence
    On-device AI, Even Offline
    Gram_17Z90U_On-DeviceAI_features_900x600
    Heavy projects? Light lift
    Heavy projects? Light lift
    One click, more actions
    One click, more actions
    Find it instantly, search in your own language
    Protect what’s important
    17" IPS Screen. Built for Pro Productivity.
    An expansive 17" WQXGA (2560×1600) IPS screen gives you the space to work smarter. The 16:10 aspect ratio adds vertical room for documents, timelines, and spreadsheets. With up to 99% DCI-P3 color visuals stay sharp, bright and vibrant.