32 Inch FHD Curved 100Hz Monitor with FreeSync™ 32MR50C-B
32" Curved FHD Monitor with 100Hz Refresh Rate
Store Pickup
Store Pickup
32 Inch FHD Curved 100Hz Monitor with FreeSync™
32MR50C-B
Key features
  • 32" FHD (1920 x 1080) Curved Display
  • 100Hz Refresh Rate & AMD FreeSync™
  • Dynamic Action Sync & Black Stabilizer
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • OnScreen Control & Auto Input Switch
  • 3-Side Virtually Borderless Display
Delivery
Pickup
Need it faster? Pick up as early as today
Find a Store
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Picture Quality
  • Special Features
  • Input/Output
  • Stand
  • Sound
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Cabinet/Accessories
  • Warranty
  • See All
  • Picture Quality
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7M
    Native Resolution
    FHD (1920 x 1080)
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    250 cd/m² (Typ) / 200 cd/m² (Min)
    Color Gamut (Typ.)
    NTSC 72% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    3000:1 (Typ.)
    Display Type
    VA
    Pixel Pitch (mm)
    0.3637 x 0.3637
    Refresh Rate
    100Hz
    Resolution
    FHD
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    31.5"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7M
    Native Resolution
    FHD (1920 x 1080)
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    NTSC 72% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    3000:1 (Typ.)
    Display Type
    VA
    Pixel Pitch (mm)
    0.3637 x 0.3637
    Refresh Rate
    100Hz
    Resolution
    FHD
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    31.5"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Special Features
    Curvature
    1500R
    AMD FreeSync
    Yes
    Headphone 3-Pole
    Yes
    Curved Screen
    Adaptive Sync
    AMD FreeSync
    Auto Input Switch
    Black Stabilizer
    Color Weakness Mode
    Curved
    Dynamic Action Sync
    Flicker Safe
    OnScreen Control (OSC)
    Reader Mode
    Smart Energy Saving
    Super Resolution+
    Input/Output
    HDMI (HDCP Version)
    1.4
    HDMI
    2
    HDMI Version 1.4
    D-Sub
    Headphone Out
    Stand
    Stand Ergonomics
    Tilt
    Detachable Base
    Tilt (Angle)
    -5~20º
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100mm
    Sound
    Speaker
    No
    Power
    Power Consumption (DC Off)
    Less than 0.3W
    Input
    100-240V (50/60Hz)
    Power Consumption (Sleep Mode)
    Less than 0.5W
    Power Consumption (Typ.)
    25 W
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    Less than 0.3W
    Type
    External Power (Adapter)
    Dimensions/Weights
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    30.8" x 23.0" x 8.8"
    Shipping Weight
    18.8 lbs
    With Stand (WxHxD)
    27.9" x 20.2" x 9.2"
    With Stand Weight
    13.7 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    27.9" x 16.6" x 3.6"
    Without Stand Weight
    11.3 lbs
    Cabinet/Accessories
    HDMI Cable
    Warranty
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 Year Parts & Labor
    UPC
    Features
    Vivid Color with Full HD Resolution
    100Hz Refresh Rate
    Easy Viewing, Comfortable Reading
    Easier User Interface
    The quick 100Hz refresh rate assures streaming and even casual game play displays smoothly with reduced stuttering and motion blur.