55-Inch LG 4K UHD TV 55NU850BAUA - Side Profile showing ultra-slim design with sturdy base stand
55 Inch Class LG 4K Nano UHD TV AI NU85 Smart TV 2026
55NU850BAUA
Key features
  • HDR10 Pro delivers Brilliant detail in every scene²
  • Precision Sound Master Pro delivers exceptional dialogue clarity and surround sound
  • Dolby Atmos® for sound you can feel all around you
  • 3-Year Warranty allows you to watch with confidence and peace of mind
Specifications
download-guide iconDownload Energy Guide
  • Picture (Panel)
  • Picture (Processing)
  • Gaming
  • Smart TV
  • Audio
  • Connectivity
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Accessories Included
  • General
  • Warranty
  • See All
  • Picture (Panel)
    Backlight Type
    Direct
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K UHD
    Refresh Rate
    60Hz Native
    Backlight Type
    Direct
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K UHD
    Refresh Rate
    60Hz Native
    Picture (Processing)
    Dynamic Tone Mapping
    Yes
    Filmmaker Mode
    Yes
    HDR (High Dynamic Range)
    HDR10 / HLG
    Picture Processor
    α7 AI Processor 4K Gen9
    AI Upscaling
    4K Super Upscaling
    Gaming
    VRR (Variable Refresh Rate)
    Yes (Up to 60Hz)
    ALLM (Auto Low Latency Mode)
    Game Optimizer
    HGIG Mode
    Smart TV
    Matter
    Works with Apple Airplay2
    AI Concierge
    USB Camera Compatible
    Game Service
    Music Service
    Home Office
    Google Cast built-in
    Works with Apple Home
    Content Partners
    Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more
    Full Web Browser
    Works with Hey Google
    Home Hub
    Intelligent Voice Recognition
    LG Channels
    App Store
    ThinQ® Smart Technology
    Magic Remote Control
    Built-In
    Operating System (OS)
    webOS 26
    Sports Alert
    Audio
    Clear Voice Pro
    Yes (Auto Volume Leveling)
    Wow Orchestra
    AI Sound
    AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
    Audio Codec
    AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
    Bluetooth Surround Ready
    Dolby Atmos®
    LG Sound Sync
    Speaker Direction
    Down Firing
    Speaker System
    2.0 channel
    Sound Mode Share
    Connectivity
    Bluetooth® Support
    Yes (v 5.3)
    Ethernet Input
    1ea
    HDMI Audio Return Channel
    eARC (HDMI 2)
    HDMI Input
    3ea (supports eARC, ALLM)
    Simplink (HDMI CEC)
    IP Control
    RF Input (Antenna/Cable)
    1ea
    Smartphone Remote App
    TV Tuner
    ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
    USB Input
    1ea (v 2.0)
    Wi-Fi Standard
    Yes (Wi-Fi 5)
    Power
    Annual Power Consumption
    194kWh/y
    Power Consumption
    105 W
    Power Supply (Voltage, Hz)
    AC 120V, 50/60Hz
    Standby Power Consumption
    Under 0.5W
    Dimensions/Weights
    TV Weight without Stand
    20.9 lbs
    Packaging Dimensions (WxHxD)
    53.4" x 31.7" x 4.7"
    Packaging Weight
    27.8 lbs
    Stand Width
    38.9"
    TV Dimensions with Stand (WxHxD)
    48.3" x 30.6" x 9.1"
    TV Dimensions without Stand (WxHxD)
    48.3" x 28.1" x 2.8"
    TV Weight with Stand
    21.2 lbs
    VESA Mounting (WxH)
    300 x 200
    Accessories Included
    Remote
    AI Magic Remote MR26
    E-Manual
    Power Cable
    Quick Start Guide
    Remote Control Battery
    Stand
    General
    Country of origin
    Mexico
    Diagonal
    54.6"
    Size
    55"