New
New
75 Inch Class LG QNED evo AI QNED84B Mini LED 4K Smart TV 2026
75QNED84BUA
Key features
  • Dynamic QNED Color Pro delivers richer, true‑to‑life color with certified 100% Color Volume
  • Mini LEDs create picture accuracy for brighter highlights and deeper blacks
  • Faster AI processing for enhanced picture with a8 AI Processor 4K Gen3
  • Smoother gameplay with reduced lag with VRR 144Hz, Motion Booster 288⁴
  • HDR10 Pro delivers enhanced detail and contrast¹
  • Easy access to game settings for smoother, optimized play
Specifications
download-guide iconDownload Energy Guide
  • Picture (Panel)
  • Picture (Processing)
  • Gaming
  • Smart TV
  • Audio
  • Connectivity
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Accessories Included
  • General
  • Warranty
  • See All
  • Picture (Panel)
    Wide Color Gamut
    Dynamic QNED Color Pro
    Backlight Type
    Mini LED
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K QNED MiniLED
    Refresh Rate
    120Hz Native (VRR 144Hz)
    Wide Color Gamut
    Dynamic QNED Color Pro
    Backlight Type
    Mini LED
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K QNED MiniLED
    Refresh Rate
    120Hz Native (VRR 144Hz)
    Picture (Processing)
    Dynamic Tone Mapping
    Yes (Dynamic Tone Mapping Pro)
    Filmmaker Mode
    Yes
    AI Picture
    Yes
    HDR (High Dynamic Range)
    HDR10 / HLG
    Picture Processor
    α8 AI Processor 4K Gen3
    AI Upscaling
    α8 AI Super Upscaling 4K
    Gaming
    VRR (Variable Refresh Rate)
    Yes (Up to 144Hz)
    ALLM (Auto Low Latency Mode)
    Game Optimizer
    HGIG Mode
    Smart TV
    Multi View
    Always Ready
    Matter
    Works with Apple Airplay2
    AI Concierge
    USB Camera Compatible
    Game Service
    Music Service
    Home Office
    Google Cast built-in
    Works with Apple Home
    Content Partners
    Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more
    Full Web Browser
    Works with Hey Google
    Home Hub
    Intelligent Voice Recognition
    LG Channels
    App Store
    ThinQ® Smart Technology
    Magic Remote Control
    Built-In
    Operating System (OS)
    webOS 26
    Sports Alert
    Audio
    Clear Voice Pro
    Yes (AI Object Remastering Pro)
    Wow Orchestra
    AI Sound
    α8 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix)
    Audio Codec
    AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
    Bluetooth Surround Ready
    LG Sound Sync
    Speaker Direction
    Down Firing
    Speaker System
    2.0 Channel
    Sound Mode Share
    Connectivity
    SPDIF (Optical Digital Audio Out)
    1ea
    Bluetooth® Support
    Yes (v 5.3)
    Ethernet Input
    1ea
    HDMI Audio Return Channel
    eARC (HDMI 2)
    HDMI Input
    3ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT)
    Simplink (HDMI CEC)
    IP Control
    RF Input (Antenna/Cable)
    Smartphone Remote App
    TV Tuner
    ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
    USB Input
    1ea (v 2.0)
    Wi-Fi Standard
    Yes (Wi-Fi 5)
    Power
    Annual Power Consumption
    346kWh/y
    Power Consumption
    188 W
    Power Supply (Voltage, Hz)
    AC 120V, 50/60Hz
    Standby Power Consumption
    Under 0.5W
    Dimensions/Weights
    TV Weight without Stand
    46.7 lbs
    Packaging Dimensions (WxHxD)
    71.7" x 42.7" x 6.4"
    Packaging Weight
    64.4 lbs
    Stand Width
    57.3"
    TV Dimensions with Stand (WxHxD)
    65.6" x 40.4" x 14.2"
    TV Dimensions without Stand (WxHxD)
    65.6" x 37.9" x 2.6"
    TV Weight with Stand
    47.6 lbs
    VESA Mounting (WxH)
    300 x 200
    Accessories Included
    Remote
    AI Magic Remote MR26
    E-Manual
    Power Cable
    Quick Start Guide
    Remote Control Battery
    Stand
    General
    Country of origin
    Mexico
    Diagonal
    74.5"
    Series
    QNED84B
    Size
    75"
    Warranty
    Limited Warranty
    1 Year Parts & Labor
    UPC
    Features
    Mini LED Technology
    Mini LED Technology
    Refined picture, powered by AI
    Amped-up and ready for the win
    Packed with gaming features, this LG Series comes with everything you need to win. With up to 144Hz refresh rate3 and Motion Booster 2884, game at blinding speed without any blurring or tearing to keep up with the fastest games.
    Amped-up and ready for the win
    Brilliant Detail in Every Scene5
    Brilliant Detail in Every Scene
    Bring home the magic of home cinema
    Game with the power of a LG TV
    Game with the power of a LG TV
    Experience LG’s Award-winning Smart TV platform powered by AI
    Tons of free entertainment at your fingertips
    Personalize your space with LG Gallery +
    A perfect fit
    LG TVs are designed slim and sleek with a minimal bezel so they’ll match your space perfectly.
    A perfect fit
    Your ultimate Sports Hub
    Your ultimate Sports Hub
    Complete the look. Elevate the sound with LG Sound Suite.
    To Be Generated By AI
    Dynamic QNED color meets the elevated sound with LG Soundbars
    To Be Generated By AI
    LG Shield - Your Digital Guardian
    For owners
    Warranty Information
    1Utilizes LG Dynamic Tone Mapping to enrich HDR10 content.
    3PC with 144Hz graphic card required.
    4Motion Booster 288 delivers up 144Hz refresh rate at optimized Full HD resolution for ultra-smooth gameplay.