OLED83B6GUA
83-Inch LG 4K OLED TV OLED83B6GUA - Side Profile showing ultra-thin design with stand
New
New
83 Inch Class LG OLED AI B6 4K Smart TV 2026
OLED83B6GUA
OLED83B6GUA
Key features
  • Over 8.3 million self-lit smart pixels with Perfect Black¹ and Vivid Color
  • The Alpha 8 AI Processor Gen3 provides advanced AI for optimized images and audio
  • Ultimate Gaming with 120Hz Refresh Rate, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and 0.1ms response time
Specifications
download-guide iconDownload Energy Guide
  • Picture (Panel)
  • Picture (Processing)
  • Gaming
  • Smart TV
  • Audio
  • Connectivity
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Accessories Included
  • General
  • Warranty
  • See All
  • Picture (Panel)
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K OLED
    Wide Color Gamut
    Yes
    Perfect Black
    Yes
    Refresh Rate
    120Hz Native (VRR 120Hz)
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K OLED
    Wide Color Gamut
    Perfect Black
    Refresh Rate
    120Hz Native (VRR 120Hz)
    Picture (Processing)
    Dynamic Tone Mapping
    Yes (Dynamic Tone Mapping Pro)
    Dolby Vision
    Filmmaker Mode
    Dimming Technology
    Pixel Dimming
    AI Picture
    HDR (High Dynamic Range)
    Dolby Vision / HDR10 / HLG
    Motion
    OLED Motion
    Picture Processor
    α8 AI Processor 4K Gen3
    AI Upscaling
    α8 AI Super Upscaling 4K
    Gaming
    VRR (Variable Refresh Rate)
    Yes (Up to 120Hz)
    ALLM (Auto Low Latency Mode)
    Game Optimizer
    G-Sync Compatible (Nvidia)
    HGIG Mode
    Response Time
    Less than 0.1ms
    Smart TV
    Multi View
    Always Ready
    Matter
    Works with Apple Airplay2
    AI Concierge
    USB Camera Compatible
    Game Service
    Music Service
    Home Office
    Google Cast built-in
    Works with Apple Home
    Content Partners
    Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more
    Full Web Browser
    Works with Hey Google
    Home Hub
    Intelligent Voice Recognition
    LG Channels
    App Store
    ThinQ® Smart Technology
    Magic Remote Control
    Built-In
    Operating System (OS)
    webOS 26
    Sports Alert
    Audio
    Clear Voice Pro
    Yes (AI Object Remastering Pro)
    Wow Orchestra
    AI Sound
    α8 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix)
    Audio Codec
    AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
    Bluetooth Surround Ready
    Dolby Atmos®
    LG Sound Sync
    Speaker Direction
    Down Firing
    Speaker System
    2.0 Channel
    Sound Mode Share
    Connectivity
    SPDIF (Optical Digital Audio Out)
    1ea
    Bluetooth® Support
    Yes (v 5.3)
    Ethernet Input
    1ea
    HDMI Audio Return Channel
    eARC (HDMI 2)
    HDMI Input
    4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT)
    Simplink (HDMI CEC)
    IP Control
    RF Input (Antenna/Cable)
    RS-232C Input (Min Jack)
    Smartphone Remote App
    TV Tuner
    ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
    USB Input
    2ea (v 2.0)
    Wi-Fi Standard
    Yes (Wi-Fi 5)
    Power
    Annual Power Consumption
    321
    Power Consumption
    174.6 W
    Power Supply (Voltage, Hz)
    AC 120V, 50/60Hz
    Standby Power Consumption
    Under 0.5W
    Dimensions/Weights
    TV Weight without Stand
    58.9 lbs
    Packaging Dimensions (WxHxD)
    78.3" x 47.2" x 7.4"
    Packaging Weight
    83.6 lbs
    Stand Width
    58.1"
    TV Dimensions with Stand (WxHxD)
    72.5" x 42.6" / 45" x 11.8"
    TV Dimensions without Stand (WxHxD)
    72.5" x 41.5" x 2.1"
    TV Weight with Stand
    61.1 lbs
    VESA Mounting (WxH)
    400 x 400
    Accessories Included
    Remote
    AI Magic Remote MR26
    E-Manual
    Power Cable
    Quick Start Guide
    Remote Control Battery
    Stand
    General
    Country of origin
    Mexico
    Diagonal
    82.51"
    Series
    B6
    Size
    83"
    Warranty
    Limited Warranty
    1 Year Parts & Labor
    UPC
    Features
    Perfect Black & Vivid Color
    Prefect Black & Vivid Color
    Refined picture, powered by AI
    Refined picture, powered by AI
    Bring home the magic of home cinema
    Game with the power of LG OLED
    This Series comes with everything you need to win. Experience crisp, smooth imagery from a 0.1ms response time and up to 120Hz refresh rate to let you game at blinding speed without any blurring or tearing. All LG OLED TVs have NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and VRR to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud,6 the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.