27 inch 4K UHD webOS Smart Monitor with USB Type-C PD 65W 27U730SA-W
LG Smart Monitor
27" 4k UHD IPS monitor
LG Smart Monitor
brightness Control
automatically adjusts the screen brightness
27" 4k UHD IPS monitor
brightness Control
27 Inch 4K UHD webOS Smart Monitor with USB Type-C PD 65W
27U730SA-W
27" 4k UHD IPS monitor
27" 4k UHD IPS monitor
Key features
  • LG Smart Monitor: 27” 4K smart display with easy access to your favorite streaming services
  • Stunning 27” 4K UHD IPS screen vibrant colors and easy control adjustments
  • Easy access to popular streaming apps and cloud gaming services with webOS¹
  • 3-Side Virtually Borderless Design & Tilt/Height/Swivel/Pivot Adjustable Stand
  • Connect, charge, and transfer data with three USB Type-C ports
  • LG Switch app splits your screen, customizes layouts, and streamlines work and play⁴
Delivery
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Picture Quality
  • Special Features
  • Smart Features
  • Input/Output
  • Stand
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Cabinet/Accessories
  • Warranty
  • See All
  • Picture Quality
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    (Typ.) 350 cd/m² (Min.) 280 cd/m²
    Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 90%
    Contrast Ratio
    1000:1 (Typ.)
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    0.1554 x 0.1554
    Refresh Rate
    60Hz
    Resolution
    3840 x 2160
    Response Time (GTG)
    5ms
    Screen Size
    27"
    Viewing Angle
    178˚(R/L), 178˚(U/D)
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 90%
    Contrast Ratio
    1000:1 (Typ.)
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    Refresh Rate
    60Hz
    Resolution
    Response Time (GTG)
    5ms
    Screen Size
    27"
    Viewing Angle
    178˚(R/L), 178˚(U/D)
    Special Features
    LG Switch
    Yes
    Auto Brightness
    Yes
    HDR10
    Smart Energy Saving
    Smart Features
    Voice Recognition
    Yes (Magic Remote sold separately)
    USB Media Player
    Remote Desktop
    webOS 24
    Home Hub
    AirPlay
    LG ThinQ App
    Web Browser
    Input/Output
    USB Down-stream
    YES (USB-A, 2ea)
    USB Up-stream
    YES (USB-C, 1ea)
    USB Type-C
    Yes x 1
    HDMI
    Yes x 2
    HDMI Version 2.0
    USB-C (Data Transmission)
    USB-C (Power Delivery)
    65 W
    Stand
    Display Position Adjustments
    Tilt
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100
    Power
    DC Off (Max)
    Less than 0.5W
    Input
    100~240V (50/60Hz)
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    Less than 0.5W
    Type
    External Power(Adapter)
    Dimensions/Weights
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    27.3" × 19.5" × 8.3"
    Shipping Weight
    17.7 lbs
    With Stand (WxHxD)
    24.1" × 21" × 8.3"
    With Stand Weight
    15.7 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    24.1" × 14.7" × 1.9"
    Without Stand Weight
    10 lbs
    Cabinet/Accessories
    HDMI Cable
    Remote Control
    Warranty
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 Year Parts & Labor
    UPC
    Features
    Seamless flexibility for work and play
    Experience powerful flexibility with the LG Smart Monitor with webOS. A 27" 4K UHD screen, LG Smart Monitor reimagines how you work, watch, and play with builit-in seamless access to your favorite streaming and cloud gaming apps.
    Vivid Color with 4K UHD Resolution
    DCI-P3
HDR
    Seamless channel surfing with webOS
    Home office without a PC
    Home office without a PC
    AI tools in webOS: Dynamic Tone Mapping
    A Gorgeous Desktop Centerpiece
    A Gorgeous Desktop Centerpiece
    Put More Ports to Work
    With a USB-C port easily connect, charge, transfer data, and deliver power (up to 65W) through a single cable, providing seamless support for your laptop and other devices simultaneously. There are also two HDMI and two USB ports for even more connection versatility.