27 Inch 4K UHD UltraFine™ IPS Monitor with VESA DisplayHDR™ 400 and USB Type-C™ 27UP850K-W
LG UltraFineᵀᴹ Display
LG UltraFineᵀᴹ Display
Best Seller
Best Seller
27 Inch 4K UHD UltraFine™ IPS Monitor with VESA DisplayHDR™ 400 and USB Type-C™
27UP850K-W
Key features
  • 27” 4K UHD (3840x2160) screen with up to 95% DCI-P3 for sharp detail and vibrant color
  • VESA DisplayHDR 400 delivers vivid color and brightness for rich, dynamic visuals
  • Up to 95% DCI-P3 brings HDR content to life with impeccable, stunning color
  • Black Stabilizer brightens dark scenes for better visibility for the edge gamers crave
  • Dynamic Action Sync minimizes input lag for ultra-responsive gameplay
  • LG Switch app splits your screen, customizes layouts, and streamlines work and play¹
  • Customize your view with an ergonomic stand that adjusts height, tilt, and pivot
  • Stand
  • Sound
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Native Resolution
    4K UHD (3840 x 2160)
    Brightness (Typical, Minimum)
    400 cd/m² (Typ) / 320 cd/m² (Min)
    Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 95% (CIE1976)
    Contrast Ratio
    1200:1 (Typ.) 1000:1 (Min.)
    Pixel Pitch (mm)
    0.1554 x 0.1554
    Refresh Rate
    60Hz
    Resolution
    4K UHD
    Screen Size
    27"
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Native Resolution
    4K UHD (3840 x 2160)
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 95% (CIE1976)
    Contrast Ratio
    1200:1 (Typ.) 1000:1 (Min.)
    Pixel Pitch (mm)
    0.1554 x 0.1554
    Refresh Rate
    60Hz
    Resolution
    4K UHD
    Screen Size
    27"
    Yes
    4K Resolution
    Dynamic Action Sync
    Factory Calibration
    Flicker Safe
    H/W Calibration (True Color Pro)
    Super Resolution+
    True Color Pro
    VESA DisplayHDR™
    DisplayHDR™ 400
    Input/Output
    USB Down-stream
    YES(2ea/ver3.0)
    DisplayPort HDCP Version
    2.2
    DisplayPort
    1
    USB Type-C
    1
    HDMI
    2
    USB-C
    DisplayPort Version 1.4
    HDMI Version 2.0
    DP Version
    1.4
    Headphone Out
    USB-C (Data Transmission)
    USB-C (Power Delivery)
    90 W
    Stand
    Stand Ergonomics
    Tilt/Height/Pivot
    Detachable Base
    Height (mm)
    110mm
    One Click Stand Set-up
    Pivot
    Tilt (Angle)
    -5~20º
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100mm
    Sound
    Speaker
    Power Consumption (Sleep Mode)
    Less than 0.5W
    Power Consumption (Typ.)
    44 W
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    Less than 0.5W
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    27.3" x 19.5" x 8.3"
    Shipping Weight
    19.6 lbs
    With Stand (WxHxD)
    24.2" x 22.4" x 9.4" (Up) 24.2" x 18.1" x 9.4" (Down)
    With Stand Weight
    13 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    24.2" x 14.3" x 1.8"
    Without Stand Weight
    9 lbs
    Cabinet/Accessories
    USB Type-C Cable
    Display Port Cable
    HDMI Cable
    Warranty
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 Year Parts & Labor
    UPC
    Features
    Stunning Image Quality in 4K Display
    4K UHD HDR
    4K UHD HDR
    Color Your World
    Color Your World
    Put More Ports to Work
    Enjoy more ways to connect. LG UltraFine™ Monitor offers USB Type-C™ for data transfer and power delivery up to 90W, as well as DisplayPort, two HDMI connections, two USB 3.0 ports and headphone jack. Forget the adapters and dongles.