27 Inch UltraFine™ 4K UHD HDR10 IPS Monitor 27US500-W
27" UltraFine™ 4K UHD HDR10 IPS Monitor
27 Inch UltraFine™ 4K UHD HDR10 IPS Monitor
27US500-W
Key features
  • 27" 4K UHD (3840 x 2160) IPS Display
  • HDR10 with up to 90% DCI-P3 color gamut expression
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • Reader Mode and Flicker Safe
  • Black Stabilizer & Dynamic Action Sync
  • LG Switch app
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Native Resolution
    4K UHD (3840 x 2160)
    Brightness (Typical, Minimum)
    300 cd/m² (Typ) / 240 cd/m² (Min)
    Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 90% (CIE1976)
    Contrast Ratio
    1000:1 (Typ.) 700:1 (Min.)
    Pixel Pitch (mm)
    0.1554 x 0.1554
    Refresh Rate
    60Hz
    Resolution
    4K UHD
    Screen Size
    27"
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Native Resolution
    4K UHD (3840 x 2160)
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 90% (CIE1976)
    Contrast Ratio
    1000:1 (Typ.) 700:1 (Min.)
    Pixel Pitch (mm)
    0.1554 x 0.1554
    Refresh Rate
    60Hz
    Resolution
    4K UHD
    Screen Size
    27"
    Yes
    4K Resolution
    HDR10
    OnScreen Control (OSC)
    Reader Mode
    Smart Energy Saving
    Super Resolution+
    Input/Output
    HDMI (HDCP Version)
    2.2
    DisplayPort HDCP Version
    2.2
    DisplayPort
    1
    HDMI
    2
    DisplayPort Version 1.4
    Stand Ergonomics
    Tilt
    Detachable Base
    Tilt (Angle)
    -5~15º
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100mm
    Power
    Power Consumption (DC Off)
    Less than 0.3W
    Power Consumption (Sleep Mode)
    Less than 0.5W
    Power Consumption (Typ.)
    25 W
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    Less than 0.5W
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    27.2" x 17.6" x 6.6"
    Shipping Weight
    16.1 lbs
    With Stand (WxHxD)
    24.2" x 17.9" x 8.5"
    With Stand Weight
    12.1 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    24.2" x 14.3" x 1.8"