LG 32G620B-B UltraGear Monitor infographic showing 200Hz refresh rate with motorcycle racing game demonstrating speed performance
Top Deal
Top Deal
32 Inch UltraGear™ G6, QHD 200Hz Gaming Monitor
32G620B-B
Key features
  • The 32" QHD display offer a large screen view for gaming and multitasking comfort
  • HDR10 and up to 99% sRGB deliver vibrant color and crisp visual detail
  • 200Hz refresh rate delivers fluid motion with reduced blur
  • 1ms Response Time (GtG) for sharper, cleaner fast-moving gameplay
  • Reduced screen stutter with NVIDIA® G-SYNC® compatibility¹ AMD FreeSync™ Premium
  • Dynamic Action Sync cuts input lag for faster, more responsive gameplay
  • Black Stabilizer brightens dark scenes for better visibility in games
  • Crosshair adds center-screen aim for better vision and accuracy in FPS games
Delivery
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Related Products
Related Accessories
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Picture Quality
  • Special Features
  • Input/Output
  • Stand
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Cabinet/Accessories
  • Warranty
  • See All
  • Picture Quality
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    (Typ.) 300 cd/m² (Min.) 240 cd/m²
    Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    1200:1
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    0.2727 x 0.2727
    Refresh Rate
    200Hz
    Resolution
    2560 x 1440
    Response Time (GTG)
    1ms (GTG)
    Screen Size
    31.5"
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    1200:1
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    Refresh Rate
    200Hz
    Resolution
    Response Time (GTG)
    1ms (GTG)
    Screen Size
    31.5"
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Special Features
    AMD FreeSync Premium
    Yes
    VRR
    Yes
    LG Switch
    Auto Input Switch
    Black Stabilizer
    Color Weakness Mode
    Crosshair
    Dual Controller
    Dynamic Action Sync
    Factory Calibration
    Flicker Safe
    FPS Counter
    HDR Effect
    HDR10
    NVIDIA G-Sync™
    Reader Mode
    Smart Energy Saving
    User Define Key
    Input/Output
    DisplayPort
    HDMI
    Yes x 2
    DisplayPort Version 1.4
    HDMI Version 2.0
    DP Version
    1.4
    Headphone Out
    Stand
    Display Position Adjustments
    Tilt/Height/Pivot/Swivel
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100
    Power
    DC Off (Max)
    Less than 0.3W
    Input
    100~240V (50/60Hz)
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    Less than 0.3W
    Type
    External Power(Adapter)
    Dimensions/Weights
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    37.4" × 19.6" × 5.5"
    Shipping Weight
    20.3 lbs
    With Stand (WxHxD)
    28.1" × 24.0" × 8.7" (Up) 28.1" × 18.9" × 8.7" (Down)
    With Stand Weight
    15.9 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    28.1" × 16.5" × 1.6"
    Without Stand Weight
    10.4 lbs
    Cabinet/Accessories
    Display Port Cable
    Warranty
    Limited Warranty
    1-Year Parts and Labor
    UPC
    Features
    32” QHD clarity meets competitive 200Hz speed
    The 32" QHD UltraGear™ combines 200Hz speed and 1ms response time for sharp, fluid gameplay. AMD FreeSync™ Premium keeps action smooth and tear-free, while HDR10 and up to 99% sRGB deliver bold color and deeper contrast in every match.
    Expansive 32” QHD Display
    The large 32" QHD (2560x1440) display delivers sharp detail and expanded screen space, giving you more room to track movement, manage HUD elements, and stay fully locked into the action.
    Expansive 32” QHD Display
    HDR10 & up to 99% sRGB Color
    HDR10 & up to 99% sRGB Color
    Push the Pace at 200Hz
    A blazing 200Hz refresh rate keeps fast action sharp and controlled. Track enemies, react faster, and stay locked into every frame with reduced motion blur and smoother, more responsive gameplay.
    Push the Pace at 200Hz