32U631A-B
32 Inch QHD IPS 100Hz Monitor with HDR10 and USB Type-C™ 15W PD
32U631A-B
LG Monitor
LG Monitor
Store Pickup
32U631A-B
Store Pickup
32U631A-B
32U631A-B
32U631A-B
32U631A-B
32U631A-B
32U631A-B
32U631A-B
32U631A-B
Key features
  • 32" QHD (2560x1440) IPS Display
  • USB Type-C 15W Power Delivery
  • HDR10 with up to 99% sRGB color gamut expression
  • 100Hz Refresh Rate, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer
  • 3-Side Borderless Design
  • Reader Mode, Super Slim Stand
  • Customize Your Screen View with the Switch App¹
Delivery
Pickup
Need it faster? Pick up as early as today
Find a Store
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Picture Quality
  • Special Features
  • Input/Output
  • Stand
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Cabinet/Accessories
  • Warranty
  • See All
  • Picture Quality
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7M
    Native Resolution
    QHD (2560 x 1440)
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    250 cd/m² (Typ) / 200 cd/m² (Min)
    Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    1000:1 (Typ.) 700:1 (Min.)
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    0.2727 x 0.2727
    Refresh Rate
    100Hz
    Resolution
    QHD
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    31.5"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7M
    Native Resolution
    QHD (2560 x 1440)
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    1000:1 (Typ.) 700:1 (Min.)
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    0.2727 x 0.2727
    Refresh Rate
    100Hz
    Resolution
    QHD
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    31.5"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Special Features
    LG Switch
    Yes
    Headphone 3-Pole
    Yes
    Auto Input Switch
    Black Stabilizer
    Color Weakness Mode
    Dual Controller
    Dynamic Action Sync
    Factory Calibration
    Flicker Safe
    HDR Effect
    HDR10
    Reader Mode
    Smart Energy Saving
    Super Resolution+
    Input/Output
    USB Type-C
    1
    HDMI
    1
    USB-C
    HDMI Version 2.0
    Headphone Out
    USB-C (Power Delivery)
    15 W
    Stand
    Stand Ergonomics
    Tilt
    Detachable Base
    Tilt (Angle)
    -5~20º
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100mm
    Power
    Input
    100-240V (50/60Hz)
    Power Consumption (Sleep Mode)
    Less than 0.5W
    Power Consumption (Typ.)
    29 W
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    Less than 0.5W
    Type
    External Power (Adapter)
    Dimensions/Weights
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    31.5" x 23.3" x 6.3"
    Shipping Weight
    19.4 lbs
    With Stand (WxHxD)
    28.1" x 20.2" x 9.3"
    With Stand Weight
    14.3 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    28.1" x 16.5" x 1.8"
    Without Stand Weight
    11.9 lbs
    Cabinet/Accessories
    HDMI Cable
    Others (Accessory)
    Base Screw
    Warranty
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 Year Parts & Labor
    UPC
    Features
    Vivid Visuals at Wide Viewing Angles.
    Experience exceptional picture quality with the 32" QHD (2560x1440) display, with IPS technology for vivid and vibrant visuals - even at wider viewing angles.
    100Hz Smoother, Seamless Visuals
    With a 100Hz refresh rate and 5ms(GTG) response time, on screen visuals are rendered clearly for ultra-smooth motion and fluidity.
    Bold Color on a 32" Screen
    Bold Color on a 32" Screen
    Multiple Devices-One Cable
    Seamlessly connect to external devices or charge your laptop with the convenience of USB Type-C™ with up to 15W power delivery.