34 Inch UltraWide™ WQHD 1440P HDR 10 100Hz Curved Monitor with USB Type-C 34WR55QK-B
34" UltraWide™ WQHD HDR 10 100Hz Curved Monitor with USB Type-C
Store Pickup
Store Pickup
34 Inch UltraWide™ WQHD 1440P HDR 10 100Hz Curved Monitor with USB Type-C
34WR55QK-B
Key features
  • 34" WQHD (3440 x 1440) Curved Display
  • Up to 99% sRGB and HDR10
  • 100Hz Refresh Rate
  • USB Type-C with 65W Power Delivery
  • Picture by Picture (PBP) and Reader Mode
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • One Click Stand & Height and Tilt Adjustable Stand
Delivery
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Picture Quality
  • Special Features
  • Input/Output
  • Stand
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Cabinet/Accessories
  • Warranty
  • See All
  • Picture Quality
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7M
    Native Resolution
    WQHD (3440 x 1440)
    Aspect Ratio
    21:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    300 cd/m² (Typ) / 240 cd/m² (Min)
    Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    3000:1 (Typ.)
    Display Type
    VA
    Pixel Pitch (mm)
    0.2318 x 0.2318
    Refresh Rate
    100Hz
    Resolution
    QHD
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    34"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7M
    Native Resolution
    WQHD (3440 x 1440)
    Aspect Ratio
    21:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    3000:1 (Typ.)
    Display Type
    VA
    Pixel Pitch (mm)
    0.2318 x 0.2318
    Refresh Rate
    100Hz
    Resolution
    QHD
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    34"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178º(R/L), 178º(U/D)
    Special Features
    Curvature
    1800R
    UltraWide Screen
    Yes
    LG Switch
    Yes
    Headphone 3-Pole
    Curved Screen
    Auto Input Switch
    Black Stabilizer
    Color Calibrated
    Color Weakness Mode
    Dual Controller
    Dynamic Action Sync
    Factory Calibration
    Flicker Safe
    HDR Effect
    HDR10
    OnScreen Control (OSC)
    PBP (Picture by Picture)
    Reader Mode
    Smart Energy Saving
    Super Resolution+
    Input/Output
    USB Down-stream
    YES(2ea/ver3.0)
    HDMI (HDCP Version)
    2.2
    DisplayPort HDCP Version
    2.2
    DisplayPort
    1
    USB Type-C
    1
    HDMI
    2
    USB-C
    DisplayPort Version 1.4
    HDMI Version 2.0
    Headphone Out
    USB-C (Data Transmission)
    USB-C (Power Delivery)
    65 W
    Stand
    Stand Ergonomics
    Tilt/Height
    Detachable Base
    Height (mm)
    110mm
    One Click Stand Set-up
    Tilt (Angle)
    -5~20º
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100mm
    Power
    Power Consumption (DC Off)
    Less than 0.3W
    Input
    100-240V (50/60Hz)
    Power Consumption (Sleep Mode)
    Less than 0.5W
    Power Consumption (Typ.)
    38.4 W
    Power Save/Sleep Mode (Max)
    0.5W
    Type
    External Power (Adapter)
    Dimensions/Weights
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    38.8" x 20.6" x 8.3"
    Shipping Weight
    22.7 lbs
    With Stand (WxHxD)
    31.9" x 22.4" x 10.2" (Up) 31.9" x 18.0" x 10.2" (Down)
    With Stand Weight
    15.2 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    31.9" x 14.1" x 3.6"