LF30S8210S
REF Soft Close Feature Video
REF Full Convert Drawer Feature Video
Smart Standard-Depth MAX™ 4-Door French Door Refrigerator with Full-Convert Drawer™
Top Deal
Top Deal
30 cu. ft. Smart Standard-Depth MAX™ 4-Door French Door Refrigerator with Full-Convert Drawer™
LF30S8210S
LF30S8210S
REF Soft Close Feature Video
1/2
Key features
  • 30 cu.ft. Large Capacity lets you stock up on more of your favorites
  • Full-Convert Drawer™
  • No visible dispenser or controls on doors push for minimalism and adds style to your kitchen
  • Slam-Resistant Door
  • Fill your cup while grabbing a snack with the internal water dispenser
  • Linear Cooling™ helps keep food fresh with consistent temperatures
  • Door Cooling+ helps maintain a cold interior everytime you open the fridge and take out food
Delivery
Pickup
Need it faster? Pick up as early as today
Find a Store
Add Expert Care and Proactive Member Benefits
Pro:
  • Free installation (50% off on complex)
  • Free accessories
  • 5% back in reward points
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add Professional Installation
Add Haul Away or Move
pro & pro care members: Add your preferred service for FREE. Cost deducted at checkout. Terms apply.
Add Laundry & Dry Cleaning Service
By claiming this offer, you agree to share your information with Rinse.com for credit redemption.
Related Products
Related Accessories
Review your selections
Free In-home Delivery
Terms may apply
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Haul Away Your Old Appliance
Extended Coverage
1-year warranty with standard parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
Download Spec Sheetdownload-guide iconDownload Energy Guide
  • Capacity
  • Convenience
  • Cooling
  • Dimensions/Clearances/Weights
  • Energy
  • Freezer
  • Limited Warranty & UPC
  • Materials and Finishes
  • Refrigerator
  • Summary
  • Refrigerator ThinQ® Smart Features
  • Water & Ice System
  • Full-Convert Drawer™
  • See All
  • Capacity
    Freezer (cu.ft.)
    8.4 cu.ft.
    Refrigerator (cu.ft.)
    18 cu.ft.
    Total Capacity (cu.ft.)
    29.6 cu.ft.
    Freezer (cu.ft.)
    8.4 cu.ft.
    Refrigerator (cu.ft.)
    18 cu.ft.
    Total Capacity (cu.ft.)
    29.6 cu.ft.
    Convenience
    ADA Compliant
    Yes
    Auto Closing Door Hinge
    Yes
    Child Lock
    Door Alarm
    Sabbath Mode
    Temperature Controls
    Electronic/Digital
    Cooling
    Compressor Type
    Smart Inverter
    Evaporator
    Yes (1)
    Multi-Air Flow™ System
    Temperature Sensors
    3
    Dimensions/Clearances/Weights
    Carton Dimensions (WxHxD)
    38" x 73" x 35"
    Counter Depth
    No
    Depth (Draw Open Fully without Handle)
    55.38"
    Depth (to Hinge Cover)
    30"
    Depth (Total with Door Open)
    48.5"
    Depth without Door
    30"
    Depth without Handles
    34.38"
    Height to Top of Case
    69"
    Height to Top of Door Hinge
    70.38"
    Installation Clearance
    Sides 1/8", Top 1", Back 2"
    Standard Depth
    Weight (Unit/Carton)
    291 lbs. / 313 lbs.
    Width
    35.75"
    Width (Door Fully Open without Handle)
    56.75"