55-Inch LG Gallery TV AI 4K TV 55LX7BPUA with white frame displaying abstract art on stand
55-Inch LG 4K UHD TV 55LX7BPUA - Side Profile showing ultra-slim design with black stand base
New
New
55 Inch Class LG Gallery TV with Frame LX7B Mini LED 4K Smart TV 2026
55LX7BPUA
1/4
Key features
  • Mini LEDs create picture accuracy for brighter highlights and deeper blacks
  • Matte Display helps minimize reflections from windows and indoor lighting
  • Motion Sensor turns the screen on as you approach, bringing artwork to life automatically
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add TV Setup
pro & pro care members: Add your preferred service for FREE. Cost deducted at checkout. Terms apply.
TV Bundle Products
Review your selections
Specifications
download-guide iconDownload Energy Guide
  • Picture (Panel)
  • Picture (Processing)
  • Gaming
  • Smart TV
  • Audio
  • Connectivity
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Accessories Included
  • General
  • Warranty
  • See All
  • Picture (Panel)
    Wide Color Gamut
    Dynamic QNED Color
    Backlight Type
    Mini LED
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K QNED MiniLED
    Refresh Rate
    60Hz Native
    Wide Color Gamut
    Dynamic QNED Color
    Backlight Type
    Mini LED
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K QNED MiniLED
    Refresh Rate
    60Hz Native
    Picture (Processing)
    Dynamic Tone Mapping
    Yes
    Filmmaker Mode
    Yes
    HDR (High Dynamic Range)
    HDR10 / HLG
    Picture Processor
    α7 AI Processor 4K Gen9
    AI Upscaling
    4K Super Upscaling
    Gaming
    VRR (Variable Refresh Rate)
    Yes (Up to 60Hz)
    ALLM (Auto Low Latency Mode)
    Game Optimizer
    HGIG Mode
    Smart TV
    Multi View
    Always Ready
    Matter
    Works with Apple Airplay2
    AI Concierge
    USB Camera Compatible
    Game Service
    Music Service
    Home Office
    Google Cast built-in
    Works with Apple Home
    Content Partners
    Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more
    Full Web Browser
    Works with Hey Google
    Hands-free Voice Control
    Home Hub
    Intelligent Voice Recognition
    LG Channels
    App Store
    ThinQ® Smart Technology
    Magic Remote Control
    Built-In
    Operating System (OS)
    webOS 26
    Sports Alert
    Audio
    Clear Voice Pro
    Yes (Auto Volume Leveling)
    Wow Orchestra
    AI Sound
    AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
    Audio Codec
    AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
    Bluetooth Surround Ready
    LG Sound Sync
    Speaker Direction
    Side Firing
    Speaker System
    2.0 channel
    Sound Mode Share
    Connectivity
    SPDIF (Optical Digital Audio Out)
    1ea
    Bluetooth® Support
    Yes (v 5.3)
    Ethernet Input
    1ea
    HDMI Audio Return Channel
    eARC (HDMI 2)
    HDMI Input
    3ea (supports eARC, ALLM)
    Simplink (HDMI CEC)
    IP Control
    No
    RF Input (Antenna/Cable)
    Smartphone Remote App
    TV Tuner
    ATSC3.0/1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
    USB Input
    2ea (v 2.0)
    Wi-Fi Standard
    Yes (Wi-Fi 5)
    Power
    Annual Power Consumption
    186kWh/y
    Power Consumption
    100 W
    Power Supply (Voltage, Hz)
    AC 100~240V 50-60Hz
    Standby Power Consumption
    Under 0.5W
    Dimensions/Weights
    TV Weight without Stand
    41 lbs
    Packaging Dimensions (WxHxD)
    55.1" x 34.4" x 6.5"
    Packaging Weight
    57.5 lbs
    Stand Width
    35.8"
    TV Dimensions with Stand (WxHxD)
    49" x 31 / 29.8" x 11.4"
    TV Dimensions without Stand (WxHxD)
    49" x 28.5" x 1.59"
    TV Weight with Stand
    43 lbs
    VESA Mounting (WxH)
    400 x 300
    Accessories Included
    Remote
    AI Magic Remote MR26
    E-Manual
    Power Cable
    Quick Start Guide
    Remote Control Battery
    Stand
    Wall Mount
    General
    Country of origin
    Mexico
    Diagonal
    54.6"
    Series
    LX7B
    Size
    55"