55 Inch Class LG UHD AI UA77 4K Smart TV 2025 55UA7700PUB
55 Inch Class LG UHD AI UA77 4K Smart TV 2025
55UA7700PUB
ua7700pua
Experience LG’s Award winning Smart TV platform powered by webOS
Turn your LG Smart TV into an XBOX!
Key features
  • Bring your favorite content to life in 4K resolution
  • A thrilling watching experience powered by the Alpha 7 AI Processor Gen8
  • Get instant access to over 350 free channels with LG Channels¹
  • Enjoy future platform updates for peace of mind¹
  • HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience
  • Personalized Picture & Sound Wizard for a Customized Experience
  • See it as the Director intended with FILMMAKER MODE™
Delivery
Pickup
Need it faster? Pick up as early as today
Find a Store
Add LG Premium Care by Asurion
This coverage adds to the standard manufacturer’s limited warranty. Not available in Florida.
Add TV Setup
pro & pro care members: Add your preferred service for FREE. Cost deducted at checkout. Terms apply.
Review your selections
Free In-home Delivery
Installation Services
Take advantage of professional TV stand set up or wall mounting services by Angi.
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Return Policy
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
download-guide iconDownload Energy Guide
  • Picture (Panel)
  • Picture (Processing)
  • Gaming
  • Smart TV
  • Audio
  • Connectivity
  • Power
  • Dimensions/Weights
  • Accessories Included
  • General
  • Warranty
  • See All
  • Picture (Panel)
    Backlight Type
    Direct
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K UHD
    Refresh Rate
    60Hz Native
    Backlight Type
    Direct
    Display Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Display Type
    4K UHD
    Refresh Rate
    60Hz Native
    Picture (Processing)
    Dynamic Tone Mapping
    Yes
    Filmmaker Mode
    Yes
    HDR (High Dynamic Range)
    HDR10 / HLG
    Picture Processor
    α7 AI Processor 4K Gen8
    AI Upscaling
    4K Super Upscaling
    Gaming
    VRR (Variable Refresh Rate)
    Yes (Up to 60Hz)
    ALLM (Auto Low Latency Mode)
    Game Optimizer
    HGIG Mode
    Smart TV
    Multi View
    No
    Amazon Alexa (Built-in)
    Ready (requires Magic Remote)
    Matter
    Works with Apple Airplay2
    AI Concierge
    USB Camera Compatible
    Game Service
    Music Service
    Home Office
    Google Cast built-in
    Works with Amazon Alexa
    Works with Apple Home
    Content Partners
    Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more
    Full Web Browser
    Works with Hey Google
    Home Hub
    Intelligent Voice Recognition
    LG Channels
    App Store
    ThinQ® Smart Technology
    Magic Remote Control
    Ready (requires Magic Remote)
    Operating System (OS)
    webOS 25
    Sports Alert
    Audio
    Clear Voice Pro
    Yes (Auto Volume Leveling)
    Wow Orchestra
    AI Sound
    α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
    Audio Codec
    AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual)
    Bluetooth Surround Ready
    LG Sound Sync
    Speaker Direction
    Down Firing
    Speaker System
    2.0 Channel
    Sound Mode Share
    Connectivity
    SPDIF (Optical Digital Audio Out)
    1ea
    Bluetooth® Support
    Yes (v 5.1)
    Ethernet Input
    1ea
    HDMI Audio Return Channel
    eARC (HDMI 2)
    HDMI Input
    3ea (supports eARC, ALLM)
    Simplink (HDMI CEC)
    IP Control
    RF Input (Antenna/Cable)
    Smartphone Remote App
    TV Tuner
    ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable)
    USB Input
    2ea (v 2.0)
    Wi-Fi Standard
    Yes (Wi-Fi 5)
    Power
    Annual Power Consumption
    210kWh/y
    Power Consumption
    113 W
    Power Supply (Voltage, Hz)
    AC 120V, 50/60Hz
    Standby Power Consumption
    Under 0.5W
    Dimensions/Weights
    TV Weight without Stand
    22.7 lbs
    Packaging Dimensions (WxHxD)
    54.3" x 32.7" x 4.6"
    Packaging Weight
    32.4 lbs
    Stand Width
    43.5"
    TV Dimensions with Stand (WxHxD)
    48.3" x 30.2" x 10.8"
    TV Dimensions without Stand (WxHxD)
    54.3" x 32.7" x 4.6"
    TV Weight with Stand
    23.1 lbs
    VESA Mounting (WxH)
    200 x 300
    Accessories Included
    Remote
    Standard Remote
    E-Manual
    Power Cable
    Quick Start Guide
    Remote Control Battery
    Stand
    General
    Country of origin
    Mexico
    Diagonal
    55.2"
    Series
    UA77
    Size
    55"