16" LG gram Pro Laptop - 16Z90TR-E.ADB9U1
16Z90TR-E.ADB9U1
2025 LG gram Pro Laptops | Unleash The Power of NVIDIA RTX 5050 & Hybrid AI
Key features
  • An ultra-portable 16" IPS laptop that's just 3 lbs and only 0.6” thin
  • Windows 11 Home with Copilot: AI-driven tools for productivity, creativity, and accessibility
  • Intel®¹ Core™ Ultra 9 (Series 2) for cutting-edge AI power and next-gen efficiency
  • NVIDIA RTX™ 5050 GPU with GDDR7 8GB fuels smooth gaming, fast rendering, and smart efficiency³
  • gram Hybrid AI: On-device smarts plus cloud-powered AI for ultimate productivity²
  • LG gram Link app offers easy iOS and Android integration of up to 10 devices⁴
  • Experience up to 27 hours of video playback⁵ with AI-optimized battery efficiency
  • 16" VRR (31Hz - 144Hz) display with immaculate color and deep blacks
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Processor
    Intel® Core™ Ultra9 (Series 2) 285H (16 Cores: 6P + 8E + 2 LPE, P: 2.9 up to 5.4 GHz / E: 2.7 up to 4.5 GHz), Intel Smart Cache 24 MB
    Hard Drive
    RAM
    32GB LPDDR5X (Dual Channel, 8400MHz)
    Storage
    2TB (2x1TB) M.2 Dual SSD slots, Gen4 NVMe
    Display
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS Non Touch
    Graphics
    NVIDIA RTX 5050
    Screen Size
    16"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.4
    Wireless
    Intel WiFi-7
    Ports and Connections
    Adapter
    100W (3pole) with external C-to-C cable ( 3A cable )
    USB-A
    USB 3.2 Gen1 (x2)
    Battery
    90 Wh Li-Ion Video playback: up to 27 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.1" x 9.9" x 0.57 ~ 0.62"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    18.7" x 11.4" x 2.4"
    Shipping Weight
    5.31 lbs
    Weight
    3.00 lbs
    UPC
    Pro AI Anywhere
    LG gram Pro pairs ultra-light design with powerful AI performance. Weighing 3 lbs. and featuring a 16” display, it’s built for productivity anywhere. With the Intel®1 Core™ Ultra 9 (Series 2) processor and hybrid LG gram AI solutions, experience both on-device and cloud-powered AI for versatile AI performance.
    Pro AI Anywhere
    Welcome to Copilot on Windows 11 Home
    Copilot
    On-Device Intelligence Meets Cloud Power with gram AI
    gram chat On-Device
Hybrid Al
    Intel® Evo™ Edition powered by Intel® Core™ Ultra: Built for AI. Engineered to do it all.
    intel CORE
ULTRA
    GeForce RTX™ 5050 GPU
    GRASSER-RACING
Lamborghini
FANATEC
58
SILVER
GEFORCE
NVIDIA RTX Studio
Powering Advanced Al
ASSETTO CORSA
RACING ON
    LG gram Link
    LG gram Link
    The power to stay unplugged
    25.0 hrs
    Smooth Visuals Enabled by Variable Refresh Rate
    Variable Refresh Rate adapts from 31Hz to 144Hz for smooth, stutter-free visuals. Whether gaming, streaming, or multitasking, enjoy fluid transitions, reduced lag, and efficient power use for an optimized experience.
    Unbelievably Portable. Undeniably Strong.
    The LG gram Pro laptop packs incredible performance into a 0.6 inch-thin, 3 lbs. frame that’s passed seven military-grade standards6 for resilience and durability. From your desk to the road, gram Pro is built to go wherever you work and play.
    MILITARY
MIL-STD
810H
PASSED .7 DURABILITY. TESTS
Thin 0.6in / Light 3.3lbs