16Z90U-H.AU89U1
LG Gram 16Z90U-H laptop showing side view with USB ports and keyboard detail
Top Deal
New
Top Deal
New
16Z90U-H.AU89U1
16Z90U-H.AU89U1
Key features
  • Just 3 lbs. and 0.6 inches thin, LG gram Pro is built for effortless portability
  • A Copilot+ PC with dedicated NPU enables faster AI tools across Windows 11 Home
  • Intel® Core™³ Ultra 7 processor. 32GB LPDDR5X RAM and 2TB NVMe SSD
  • 16" (2560x1600) IPS touchscreen shows more content with sharp, vivid color
  • Experience up to 28.5 hours of video playback² with AI-optimized battery efficiency
  • Dual AI powered by EXAONE 3.5 delivers seamless on-device and cloud intelligence
  • Passed 7 military-grade durability tests¹ to stay reliable through work and travel
    Webcam Resolution
    FHD Webcam with Dual Mic (Face recognition)
    Webcam Resolution
    Processor
    Intel® Core™ Ultra 7 355 (8 Cores: 4P + 4 LP-E, P-Core Max 4.7 GHz, Intel Smart Cache 12MB)
    Hard Drive
    RAM
    32GB LPDDR5X (Dual Channel, 7500MHz)
    Storage
    M.2 Dual SSD slots, Gen4 - NVMe : 2TB (1TB x 2)
    Display
    Screen Type
    Touchscreen
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS
    Graphics
    Intel® graphics
    Screen Size
    16"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 6.0
    Wireless
    Intel Wi-Fi 7 BE211 (WiFi7, 2x2, BT Combo)
    Ports and Connections
    Adapter
    65W (2pole) with internal cable and with extra AC power cord
    Speakers
    Dolby Atmos®
    Battery/Power
    Battery
    77 Wh Li-Ion Video playback: 28.5 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.1" x 9.9" x 0.52~0.6"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    18.7" x 11.4" x 2.4"
    Shipping Weight
    4.3 lbs
    Weight
    2.97 lbs
    UPC
    Portable by Design. Intelligent by Performance.
    Refined Portability for Everyday Work
    Incredibly Light. Surprisingly Thin.
    LG gram Pro is designed to go wherever you do. Weighing just 3 lbs. with a slim 0.6 inch profile, it slips easily into your bag and feels light in hand—making it effortless to carry, commute, and work from anywhere.
    Remarkably Light. Reliably Strong.
    Power That Lasts with Smart Efficiency
    Intel Core™ Ultra: Pro Power Meets AI Performance
    Dual AI for Always-On Intelligence
    On-device AI, Even Offline
    On-device AI, Even Offline
    Heavy projects? Light lift
    "Heavy projects? Light lift"
    One click, more actions
    "One click, more actions"
    Find it instantly, search in your own language
    Protect what’s important
    Protect what’s important
    16" IPS Touchscreen. Built for Pro Productivity.
    An expansive 16" WQXGA (2560×1600) IPS touchscreen gives you the space to work smarter. The 16:10 aspect ratio adds vertical room for documents, timelines, and spreadsheets. With up to 99% DCI-P3 color visuals stay sharp, bright and vibrant.