LG 38WN95C-W 38 inch UltraWide QHD+ IPS Curved Monitor NVIDIA G-SYNC™ Compatibility
LG UltraWide Monitor
See More Create Better
See More Create Better
38" UltraWide™ QHD
More Space for Multi-Tasking
More Space for Multi-Tasking
A New Level of Colour Performance
Nano IPS Display
Nano IPS display delicately expresses richer colour at any angle.
Colour Range with DCI-P3 98%
Colour Range with DCI-P3 98%
Delicate Colour Expression
Delicate Colour Expression
VESA DisplayHDR™ 600
Clearer and Brighter HDR
Clearer and Brighter HDR
*This image shown may vary from actual image.
Thunderbolt™ 3
Powerful and Versatile
Thunderbolt™ 3 with USB Type-C can provide excellent productivity and efficiency. It's a perfect match with the latest laptops with USB Type-C. Charge your laptop with 94W power delivery while your display is connected.
Powerful and Versatile
NVIDIA® G-SYNC® Compatible
G-SYNC® Compatible Validated by NVIDIA
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
*Comparison of Mode 'OFF' (left image) and NVIDIA® G-SYNC® Compatible.
Clearer, Smoother and Faster
AMD FreeSync™ Premium Pro
Clearer, Smoother and Faster
IPS 1ms & 144Hz Refresh Rate
Smoother, Seamless Gaming
With IPS 1ms and 144Hz refresh rate, objects are rendered clearly for smoother videoplay and an almost surreal visual fluidity. You can get sufficient quality for work, and the competitive edge for gaming.
Smoother, Seamless Gaming
Rich Bass Sound
Built-in Stereo Speaker
Rich Bass Sound
38WN95C boasts 2 x 5W built-in stereo speakers. It can cover a small editing room or private room without using external speakers, with Rich Bass supported.
Control with a Few Clicks
OnScreen Control
Control with a Few Clicks
*To download the latest OnScreen Control, visit LG.COM.
Care for Eyes
Flicker Safe & Reader Mode
Care for Eyes
*Images simulated.
Automatic Brightness Control
Ambient Light Sensor
Automatic Brightness Control
Ergonomic Design
Easy and Ergonomic
Easy and Ergonomic
Key Feature
  • 38" UltraWide QHD+ Curved Nano IPS Display
  • IPS 1ms, 144Hz Refresh Rate
  • VESA DisplayHDR™ 600
  • Thunderbolt™ 3
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible
  • AMD FreeSync™ Premium Pro
Key Spec
  • Display - Size [Inch]
    37.5
  • Display - Resolution
    3840 x 1600
  • Display - Panel Type
    IPS
  • Display - Aspect Ratio
    21:9
  • Display - Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 98% (CIE1976)
  • Display - Brightness (Typ.) [cd/m²]
    450
  • Display - Curvature
    2300R
  • Display - Refresh Rate (Max.) [Hz]
    144
  • Display - Response Time
    1ms (GtG at Faster)
  • Mechanical - Display Position Adjustments
    Tilt/Height/Swivel
All Spec
INFO
  • Product name
    UltraWide
  • Year
    2020
SW APPLICATION
  • Dual Controller
    YES
  • OnScreen Control (LG Screen Manager)
    YES
POWER
  • AC Input
    100~240V (50/60Hz)
  • Power Consumption (DC Off)
    Less than 0.3W
  • Power Consumption (Max.)
    210W
  • Power Consumption (Typ.)
    80W
  • Type
    External Power(Adapter)
DIMENSIONS/WEIGHTS
  • Weight in Shipping [kg]
    12.3
  • Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]
    1058 x 539 x 235
  • Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
    895.4 x 393.4 x 97.4
  • Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
    895.4 x 583.7 x 285(↑) 895.4 x 473.7 x 285(↓)
  • Weight without Stand [kg]
    6.45
  • Weight with Stand [kg]
    8.32
DISPLAY
  • Aspect Ratio
    21:9
  • Brightness (Min.) [cd/m²]
    360
  • Brightness (Typ.) [cd/m²]
    450
  • Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
  • Color Gamut (Min.)
    DCI-P3 90% (CIE1976)
  • Color Gamut (Typ.)
    DCI-P3 98% (CIE1976)
  • Contrast Ratio (Min.)
    700:1
  • Contrast Ratio (Typ.)
  • Curvature
    2300R
  • Panel Type
    IPS
  • Pixel Pitch [mm]
    0.2291 x 0.2291
  • Refresh Rate (Max.) [Hz]
    144
  • Resolution
  • Response Time
    1ms (GtG at Faster)
  • Size [cm]
  • Size [Inch]
    37.5
  • Viewing Angle (CR≥10)
    178º(R/L), 178º(U/D)
ACCESSORY
  • Display Port
  • HDMI
  • Thunderbolt
CONNECTIVITY
  • DisplayPort
    YES(1ea)
  • DP Version
    1.4
  • HDMI
    YES(2ea)
  • Headphone out
    3-pole (Sound Only)
  • Thunderbolt
    YES(1ea)
  • Thunderbolt (Data Transsmission)
  • Thunderbolt (Max. Resolution at Hz)
    3840 x 1600 at 144Hz
  • Thunderbolt (Power Delivery)
    94W
  • USB Downstream Port
    YES(2ea/ver3.0)
FEATURES
  • AMD FreeSync™
    FreeSync Premium Pro
  • Auto Brightness
  • Black Stabilizer
  • Color Calibrated in Factory
  • Dynamic Action Sync
  • Flicker Safe
  • HDR 10
  • HDR Effect
  • Nano IPS™ Technology
  • NVIDIA G-Sync™
    G-SYNC Compatible
  • PBP
    2PBP
  • Reader Mode
  • Smart Energy Saving
  • Super Resolution+
  • VESA DisplayHDR™
    DisplayHDR™ 600
MECHANICAL
  • Display Position Adjustments
    Tilt/Height/Swivel
  • Wall Mountable [mm]
    100 x 100
SOUND
  • Rich Bass
  • Speaker
    5W x 2