15Z90S-G.AR55A1
Delightfully light
*The above tablet and mobile devices are not included in the package (sold separately).
*To download the latest LG gram Link software, visit LG.COM.
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
The light life
Only 1,290g and pencil-thin at 15.4mm, your LG gram, slips into your life—and your bag. Up your work game with style and lightness.
*If a consumer runs this experiment and causes damage to the gram, it is not covered under warranty.
*Passing this test does not mean it is suitable for military use.
IPS display
Sharp visuals. Sharper ideas.
IPS premium display
*Above program is not included in the package (sold separately).
Clear visuals from a wide angle
Thanks to the wide color gamut of sRGB 99%, you can enjoy vivid details and rich colors.
*sRGB Typical 99%, Minimum 96%.
Bright light, low glare
*The brightness is 350nits (Typ.).
True multitasking freedom
Intel® Evo™ Edition
Intel® Core™ Ultra 7 Processor
*The above various programs are not included in the package (sold separately).
*Intel®, the Intel logo, and Intel core are trademarks of the Intel Corporation or its subsidiaries.
*The above Memory & SSD options (retail prices) may vary depending on country and model.
Windows 11
Stay cool
Work and play with passion. Our powerful cooling system will help prevent overheating.
gram Link
Get all connected
AI-powered photo organization
You can easily organize your photos using gram Link.
Dolby Atmos
Immerse your senses
Stay unplugged
Easy connectivity
Ports for optimal performance
Key Spec
System - Operating System
Windows 11 Home
Display - Size (Inch)
15 inch
System - Processor (CPU)
Intel® Core™ Ultra7 155H
System - Memory (RAM)
8GB LPDDR5X
Storage - SSD
512 GB NVMe Gen4
Dimension / Weight - Weight (kg)
1.29kg
Display - Resolution
FHD (1920 x 1080)
System - Graphics (GPU)
Intel®
Display - Colour Gamut
DCI-P3 99% (Typical)
All Spec
SYSTEM
Operating System
Windows 11 Home
Processor (CPU)
Intel® Core™ Ultra7 155H
Graphics (GPU)
Intel®
Memory (RAM)
8GB LPDDR5X
INFO
Product Series
gram
Year
Y24
Product Model
15Z90S-G.AR55A1
DISPLAY
Size (Inch)
15 inch
Size (cm)
39.6cm
Resolution
FHD (1920 x 1080)
Ratio
16:9
Panel Type
IPS
Pol
Anti-Glare
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
350 nit
Colour Gamut
DCI-P3 99% (Typical)
Contrast
1200:1 (Typical)
STORAGE
SSD
512 GB NVMe Gen4
CONNECTIVITY
Wireless
Intel® Wireless-AX211 (802.11ax, 2x2, Dual Band, BT Combo)
Bluetooth
BT 5.3
Webcam
FHD IR Webcam with Dual Mic and Face recognition
SOUND
Audio
HD Audio with Dolby Atmos
Speaker
Stereo Speaker 1.5W x 2
Bluetooth Connectivity
Yes
SECURITY
SSD Security
Yes
Slim Kensington lock
INPUT DEVICE
Keyboard
Full Size Backlit Keyboard (98 Key with 3 column Numeric Keypad)
Pointing Device
Precision Touch Pad with Scroll and Gesture Function (size: 111.6 x 69.6mm)
INPUT / OUTPUT PORT
HeadPhone - Out
Yes (4-pole)
USB Type A
USB 3.2 Gen1x1 (x2)
USB Type C
USB 4 Gen3x2 Type C (x1)
HDMI
BATTERY
Battery Energy Content
72 Wh Li-Ion
POWER
AC Adapter
65W USB Type-C
DIMENSION / WEIGHT
Dimension (mm)
356.27 x 223.4 x 16.95mm
Weight (kg)
1.29kg
Shipping Dimension (mm)
477 x 298 x 62 mm