15Z90S-G.AR55A1
Further information regarding delivery can be found in our Delivery Terms and Conditions.
- Section 1
- Section 2
Are you sure you want to remove the coupon?
- 15.6” FHD (1920x1080) Anti-glare IPS display
- Windows 11 Home, Copilot PC
- Intel® Core™ Ultra 7 Processor / LPDDR5x RAM / NVMe Gen4 SSD
- LG gram Link / 1,290g lightweight
- 72Wh High capacity battery
- Dolby Atmos
All Spec
SYSTEM
Operating System
Windows 11 Home
Processor (CPU)
Intel® Core™ Ultra7 155H
Graphics (GPU)
Intel®
Memory (RAM)
8GB LPDDR5X
INFO
Product Series
gram
Year
Y24
Product Model
15Z90S-G.AR55A1
DISPLAY
Size (Inch)
15 inch
Size (cm)
39.6cm
Resolution
FHD (1920 x 1080)
Ratio
16:9
Panel Type
IPS
Pol
Anti-Glare
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
350 nit
Colour Gamut
DCI-P3 99% (Typical)
Contrast
1200:1 (Typical)
STORAGE
SSD
512 GB NVMe Gen4
CONNECTIVITY
Wireless
Intel® Wireless-AX211 (802.11ax, 2x2, Dual Band, BT Combo)
Bluetooth
BT 5.3
Webcam
FHD IR Webcam with Dual Mic and Face recognition
SOUND
Audio
HD Audio with Dolby Atmos
Speaker
Stereo Speaker 1.5W x 2
Bluetooth Connectivity
Yes
SECURITY
SSD Security
Yes
Slim Kensington lock
INPUT DEVICE
Keyboard
Full Size Backlit Keyboard (98 Key with 3 column Numeric Keypad)
Pointing Device
Precision Touch Pad with Scroll and Gesture Function (size: 111.6 x 69.6mm)
INPUT / OUTPUT PORT
HeadPhone - Out
Yes (4-pole)
USB Type A
USB 3.2 Gen1x1 (x2)
USB Type C
USB 4 Gen3x2 Type C (x1)
HDMI
BATTERY
Battery Energy Content
72 Wh Li-Ion
POWER
AC Adapter
65W USB Type-C
DIMENSION / WEIGHT
Dimension (mm)
356.27 x 223.4 x 16.95mm
Weight (kg)
1.29kg
Shipping Dimension (mm)
477 x 298 x 62 mm