27U731SA-W
Further information regarding delivery can be found in our Delivery Terms and Conditions.
- Section 1
- Section 2
Are you sure you want to remove the coupon?
Summary
- 27” 4K UHD (3840x2160) IPS display
- webOS
- AirPlay 2, Screen Share, Bluetooth
- USB-C (PD 65W), 2xHDMI, 2xUSB 2.0
- ThinQ Home Dashboard / Magic Remote support
- Tilt adjustable stand
DIMENSIONS
All Spec
INFO
Product name
27U731SA-W
Year
2025
SMART MONITORS
The security update is supported for
5 years from the product launch date stated at https://lgsecurity.lge.com/bulletins/monitorprojector
DISPLAY
Size [Inch]
27.0
Size [cm]
68.4
Resolution
3840 x 2160
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch [mm]
0.1554 x 0.1554
Color Gamut (Min.)
DCI-P3 86%
Color Gamut (Typ.)
DCI-P3 90%
Color Depth (Number of Colors)
1.07B
Contrast Ratio (Min.)
700:1
Contrast Ratio (Typ.)
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
60
Viewing Angle (CR≥10)
178º(R/L), 178º(U/D)
Curvature
N/A
Brightness (Min.) [cd/m²]
280
Brightness (Typ.) [cd/m²]
350
FEATURES
HDR 10
YES
Dolby Vision™
NO
VESA DisplayHDR™
NO
HDR Effect
Mini-LED Technology
Nano IPS™ Technology
Advanced True Wide Pol.
Color Calibrated in Factory
HW Calibration
Auto Brightness
YES
Flicker Safe
Reader Mode
Color Weakness
Super Resolution+
Motion Blur Reduction Tech.
NVIDIA G-Sync™
AMD FreeSync™
VRR
N/A
Black Stabilizer
Dynamic Action Sync
Crosshair
FPS Counter
OverClocking
User Defined Key
Auto Input Switch
RGB LED Lighting
PBP
PIP
Smart Energy Saving
Camera
Mic
SW APPLICATION
LG Calibration Studio (True Color Pro)
Dual Controller
OnScreen Control (LG Screen Manager)
LG UltraGear™ Control Center
CONNECTIVITY
D-Sub
DVI-D
HDMI
YES(2ea)
DisplayPort
DP Version
Thunderbolt
USB-C
YES(1ea)
USB-C (Data Transsmission)
USB-C (Power Delivery)
65W
Daisy Chain
USB Upstream Port
YES (USB-C, 1ea)
USB Downstream Port
YES (USB-A, 2ea)
Built-in KVM
LAN (RJ-45)
SPDIF out (Optical Digital Audio Out)
Audio In
Mic In
Headphone out
Line out
SOUND
Speaker
5W x2
DTS HP:X
Maxx Audio
Rich Bass
Bluetooth Connectivity
Dolby Atmos
POWER
Type
External Power(Adapter)
AC Input
100~240Vac, 50/60Hz
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.5W
MECHANICAL
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mountable [mm]
100 x 100 mm