27U730SA-W
Key Features
- 27” 4K UHD (3840x2160) IPS display
- webOS
- AirPlay 2, Screen Share, Bluetooth
- USB-C (PD 65W), 2xHDMI, 2xUSB 2.0
- ThinQ Home Dashboard / Magic Remote support
Award-winning excellence
One screen. Multiple possibilities.
The above keyboard and mouse are not included and must be purchased separately.
27” 4K UHD IPS Display
Great display for both work and play
Brightness: 350nits (Typ.), Colour Gamut: DCI-P3 90% (Typ.)
webOS
Seamless channel surfing
Home Office ready without a PC
monitors
Brightness Control
Bright intelligence in any light
Simple design
Optimise your space, enhance your style
Stylish space-saving design.
Images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
USB-C
Productivity hub with easy connectivity
The USB-C port allow for display output, data transfer, and device charging (up to 65W), enabling support for your laptop, all at the same time over a single cable.
Wireless internet at home is required to register appliances in the LG ThinQ app.
Through the LG ThinQ app, you can access volume control, pointer, and power functions.
Voice control with the optional Magic Remote
A woman is turning up the LG Smart Monitor’s volume using a Magic Remote.
To work properly, you need to connect the LG Smart Monitor to the ThinQ app.
Mirror straight from your devices
^Screen Share : Supported on Android or Windows 10 and above.
~Connect your device to the same network as your monitor.
LG Switch app
Optimise effortlessly with LG Switch
Quick Control
LG Switch app is a PC-only application.
To download the latest LG Switch app, search for 27U730SA in the LG.com Support Menu.
Multi ports
A variety of interfaces
Key Specs
Display - Size [Inch]
27.0
Display - Resolution
3840 x 2160
Display - Panel Type
IPS
Display - Aspect Ratio
16:9
Display - Colour Gamut (Typ.)
DCI-P3 90%
Display - Brightness (Typ.) [cd/m²]
350
Display - Refresh Rate (Max.) [Hz]
60
Display - Response Time
5ms (GtG at Faster)
Mechanical - Display Position Adjustments
Tilt/Height/Swivel/Pivot
All Spec
DISPLAY
Size [Inch]
27.0
Aspect Ratio
16:9
Panel Type
IPS
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Resolution
3840 x 2160
Pixel Pitch [mm]
Colour Depth (Number of Colours)
1.07B
Viewing Angle (CR≥10)
178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness (Typ.) [cd/m²]
350
Contrast Ratio (Typ.)
1000:1
Colour Gamut (Typ.)
DCI-P3 90%
Colour Gamut (Min.)
DCI-P3 86%
Refresh Rate (Max.) [Hz]
60
Brightness (Min.) [cd/m²]
280
Contrast Ratio (Min.)
700:1
Size [cm]
68.4
CONNECTIVITY
Audio In
NO
D-Sub
NO
Built-in KVM
DVI-D
HDMI
YES(2ea)
Daisy Chain
DisplayPort
Thunderbolt
USB-C
YES(1ea)
Headphone out
LAN (RJ-45)
Line out
Mic In
SPDIF out (Optical Digital Audio Out)
USB Downstream Port
YES (USB-A, 2ea)
USB Upstream Port
YES (USB-C, 1ea)
USB-C (Power Delivery)
65W
FEATURES
HDR 10
YES
AMD FreeSync™
Auto Brightness
YES
Colour Weakness
Smart Energy Saving
Colour Calibrated in Factory
PIP
PBP
Flicker Safe
NVIDIA G-Sync™
HW Calibration
Dynamic Action Sync
Crosshair
Reader Mode
FPS Counter
Super Resolution+
Dolby Vision™
VESA DisplayHDR™
Mini-LED Technology
Nano IPS™ Technology
Advanced True Wide Pol.
Motion Blur Reduction Tech.
OverClocking
User Defined Key
Auto Input Switch
RGB LED Lighting
Camera
Mic
HDR Effect
MECHANICAL
Display Position Adjustments
Tilt/Height/Swivel/Pivot
Wall Mountable [mm]
100 x 100 mm
SOUND
Bluetooth Connectivity
DTS Headphone:X
Maxx Audio
Rich Bass
Speaker
5W x2
DIMENSIONS/WEIGHTS
Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
613.2 x 534.5 x 210
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
613.2 x 372.6 x 49
Weight in Shipping [kg]
TBD.
Weight with Stand [kg]
7.1kg
Weight without Stand [kg]
4.55kg
INFO
Product name
27U730SA-W
Year
POWER
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.5W
AC Input
100~240Vac, 50/60Hz